Koronavirus
Prevence:
Vyhýbat se hromadným těsným setkáním, často popíjet teplý nápoj (spláchne viry do žaludku z dutiny ústní a tam je HCl zničí), umývat ruce mýdlem (návod jak správně mýt ruce), bez umytí nesahat na obličej ani nejíst, po příchodu domů prvně svléct svrchní oděv, umýt ruce mýdlem. Je dop. úklid povrchů dezinfekčními prostředky, 1x denně omýt dezinfekcí kovové kliky, často větrat. Podporovat immunitu- vitaminy, preparáty s hlívou ústřičnou, vit. C.
Příznaky koronavirové infekce:
s oslabenou immunitou.
Jak se chovat:
Stručný rozřazovač seznamu zde.
Jednoduchý návod na ušití roušky doma zde.
1) Pokud jste v posledních 14 dnech byli v kontaktu s nakaženým a cítíte horečku, kašel nebo dušnost, nebo pokud máte příznaky akutního dechového selhávání, ihned se izolujte doma a kontaktujte krizovou linku KHS na linku 112, 1212, 1234, ev. inform. linku Jm kraje 800 129 921, nebo Stát. zdravotního ústavu 724 810 106, 725 191 367. Další tel. kontakty najdete... zde.
Seznam odběrových míst najdete zde. Tam Vám odeberou stěr z dutiny ústní a nosní na vyšetření koronaviru (SARS-CoV-2).
3) Pokud máte výše popsané příznaky a nejste si vědomi kontaktu s rizikovou os. či oblastí, pak se izolujte 14 dnů doma a denně kontrolujte svůj zdravotní stav a vylučte onem. plic- nádech, 10s zadržte dech- pokud se nerozkašlete a nemáte žádné špatné pocity, plíce jdou zdravé. Při akutní dušnosti/ dechové nedostatečnosti ihned volejte 155 a hlaste, že můžete být infekční (přijede pro Vás tým s ochrannými pomůckami).
4) Těhotných se týkají stejná pravidla chování. Pokud je u těhotné prokázán koronavirus a je
bez klinických projevů, bude izolována doma a sledována v rizikové poradně po 14 dnech v izolačním režimu.
Pokud je těhotná koronavirus pozitivní a s klinickými příznaky, bude dále postupovat dle telefonické domluvy s krizovým centrem a porodnicí. Porod bude veden co nejšetrněji v izolačním režimu nemocnice. Po porodu bude matka používat roušku a mýt si ruce mýdlem před dotykem kojence, aby nedošlo k přenosu kapénkové infekce z matky na plod. Porodem ani mateřským mlékem se pravděpodobně virus nepřenáší.
Virová infekce (COVID-19) v současné době postihuje těhotné ženy a později jejich děti naštěstí pouze raritně. Přesto rodiny očekávající potomka se o tuto epidemiologickou problematiku dnes hojně zajímají. Proto byl od 22.3.20 pro laickou veřejnost otevřen projekt s názvem: Těhotenství a COVID-19. Jde o on-line bezplatnou internetovou poradnu, kde odborníci ochotně a srozumitelně odpovídají na zaslané dotazy. Současně je vytvořena přehledná rubrika s odpověďmi na vůbec nejčastější otázky. Nechybí ani odkazy na renomované zahraniční zdroje a na doporučení české Sekce perinatologie a fetomaternální medicíny při ČGPS ČLS JEP.
Pokud jste v domácí léčbě, můžete své uzdravení podpořit takto:
- pitný režim- nejlépe každých 15 min. pocucávejte teplý čaj s medem a citronem cca 2litry/den, vhodný je např. zázvorový, bylinný, šípkový čaj...
- ležet v teple, neprochladnout, hodně spát, užívat vit C, při teplotě až 3000mg /den než teplota ustoupí, pak postupně snížit na 1000mg /den do konce terapie. Lze použít i mulitivitamin nebo preparát s hlívou ústřičnou místo vit. C. Větrat často- v okamžiku, kdy v místnosti nejste přítomni. Pusťte do domu slunce... dezinfikuje a brání depresi.
- při zvýšené teplotě a bolestech můžete nasadit paracetamol 500mg až 3x denně (Paralen aj.), kys. acetylsalicylovou (Acylpyrin) nebo metamizol (Algifen).
Pokud do 3 dnů nedojde ke zlepšení, konzultujte svůj stav na výše uvedených číslech,
pokud se objeví akutní dušnost, volejte 155!!!..upozorněte na svoji možnou infekčnost! - často větrejte a pokud máte možnost, dezinfikujte i vzduch v místnostech, kde se zdržujete, např. Spironem (...spray z našeho e-shopu), UV lampami, ionizátory vzduchu...
- od bolestí svalů apod. někdy pomůže suché teplo, např. prohřátí soluxem nebo nahřívacím polštářkem
- při vlhkém kašli používejte léky usnadňující odkašlání- ambroxol (např. Mukosolvan, Ambrobene...), ACC long. Při suchém kašli znemožňujícím usnutí večer lze použít antitussika- např. Sinecod, Tussin... Pokud jen pokašláváte chvíli vlhce, chvíli suše, lze nasadit Stoptussin...
- Pro alternativní pacientky:
Na odhlenění pomáhají i teplé obklady hrudníku.... např. teplým sádlem, cibulí, křenovou plackou, nebo zázvorem...viz. zde, nebo teplým solným roztokem viz. zde.
Můžete si pomoci i Tkáňovými solemi, návod na použití... zde.
Pro příznivce homeopatik pokus o stručný návod... zde.
Snad Vám tyto rady pomohou udržet klid a zdraví... s úctou MUDr. Kutálková