PUPEČNÍKOVÁ KREV

Pupečníková krev

Po porodu miminka se běžně (pokud nemáte s drahocennou placentou jiné úmysly, např. není plánován tzv. Lotosový porod... www.lotosovyporod.wbs.cz nebo nechcete nechávat co nejdéle dotepávat pupečník) dvojitě podvazuje pupečník a mezi podvazy se přestřihává. Jeho část u novorozence se pak dále ošetřuje a vzniká z ní později pupík, část u placenty a placenta se likviduje jako infekční odpad, což je velká škoda. S placentou a s krví v ní obsaženou se ale likvidují i neopakovatelné buňky novorozence- tzv. Kmenové buňky. Tyto Kmenové buňky jsou základními buňkami schopnými se dle potřeby organismu diferencovat v snad jakoukoli specializovanou buňku- nervovou, kostní, svalovou, krevní... říkáme, že jsou to buňky pluripotenní. Je jasné, že tyto buňky vyhodit je velká škoda! Po narození se všechny buńky novorozenečka soustředí na své úzce specializované úkoly, v jejichž plnění se rychle zlepšují, ale tím také ztrácí schopnost přeměnit se na buňky s jinou funkcí. Dále máme Kmenové buňky již jen v kostní dřeni, kde je jich jen omezené množství. Dnes mají rodiče možnost nechat odsát a zamrazit Kmenové buňky z pupečníku a placenty pro své dítě...Autologní transplantát, nebo je darovat do celosvětového registru...Heterologní transplantát.

Autologní transplantát, jelikož nemá žádné cizí antigeny, a celkově je antigenně velmi nezralý tedy neaktivní, je dítětem v případě použití transplantátu 100% přijat. Heterologní transplantát se musí jako každý jiný transplantát shodovat v co nejvíce antigenech s přijemcem, pak jej lze použít, ale % jeho přijetí není zdaleka tak vysoké. Příbuzní mají většinou větší šanci na antigenní shodu s dárcem transplantátu, než cizí lidé, tedy štěp jednoho dítěte je cca v 25% použitelný i pro druhé dítě, pokud mají oba rodiče stejné.

Transplantát pupečníkové krve se dnes používá již v mnoha zdravotních indikacích a v mnoha dalších se jeho použití testuje. Bohužel zatím je Autologních transplantátů využito velmi málo, většinou se používají Heterologní, které mají mnohem menší šance na úspěch. Přesto se výsledky jeví výbornými. Pokud máte zájem uschovat svému potomkovi jedinečnou a nikdy později již nezískatelnou zásobu Kmenových buněk, které jej mohou později uzdravit po poranění centrálního nervového systému, infarktu myokardu nebo třeba některých druhů leukemie, registrujte se k nezávaznému získání dalších informací níže formulářem "Teď na celý život", po jejichž pročtení se můžete informovaně rozhodnout.

Službu "Teď na celý život" provozuje:

Národní centrum tkání a buněk a.s./ Palachovo náměstí 762/2 / 625 00 /Brno /tel: + 420 511 180 702.

Vyplňte formulář pod touto větou a dostanete více informací na svůj e-mail: